Mapa Tatr czy kajak?

Opublikowany

Przygotowania do wyprawy czyli niezbędna mapa Tatr

Tatry i Bieszczady to najpiękniejsze polskie góry odwiedzane co roku przez miliony turystów krajowych i zagranicznych. Większość wypoczywających zwiedza góry, wędrując po znanych i bezpiecznych szlakach turystycznych. Wiele osób wybiera jednak trudne szalki, które pozwalają sprawdzić swoje możliwości fizyczne i psychiczne. W zamian otrzymują miejsca niedostępne tłumom i niezapomniane widoki. Podobnie jest, kiedy zamiast gór, wybierzemy spływ kajakowy Wdą lub inną rzeką. Możemy wybrać znane i bezpieczne trasy kajakowe. Jeżeli jednak chcemy przeżyć niezapomnianą przygodę, możemy spłynąć rzeką, której nikt nie zna. Aby bezpiecznie wyjść w góry i z nich wrócić oraz spłynąć nieznaną rzeką trzeba się dobrze przygotować. Jedną z najważniejszych rzeczy, które obowiązkowo trzeba zabrać jest mapa Tatr.

Mapa Tatr poprawiająca bezpieczeństwo

Dobra mapa, to podstawa, Możemy na niej zaplanować nasze szlaki czy ocenić odległości do docelowych punktów. Co najważniejsze, już w trakcie samej wędrówki lub spływu możemy, na bieżąco określać nasze położenie geograficzne. Jest to szczególnie ważne podczas wypadków na szlakach górskich i wywrotkach na rzekach. Dokładna pozycja pozwoli ratownikom na szybsze i precyzyjne dotarcie na miejsce wypadku. Sami ratownicy również mają wszystkie szlaki turystyczne Tatry na specjalistycznych mapach. Nie tylko jednak wyprawa w Tatry nie powinna być planowana bez dokładnej mapy. Również wychodząc w inne góry, chociażby Bieszczady należy wyposażyć się w Bieszczady szlaki mapa.

Niezbędny ekwipunek

Oczywiście samą mapą nie pomożemy sobie w ekstremalnej sytuacji. Zarówno na spływ kajakowy jak i wyprawę w góry warto zawsze zabrać ze sobą telefon i ładowarki do urządzeń elektronicznych. Na pewno trzeba się również zabezpieczyć w odpowiednią odzież ochronną i pożywienie. Dobrym pomysłem będzie gorąca herbata czarna i batony energetyczne. Przez każdym wyjściem powinniśmy powiadomić bliskie nam osoby o celu naszej wędrówki lub spływu. Dzięki temu, w razie dłuższej nieobecności, ratownikom będzie o wiele łatwiej zorganizować poszukiwania w danym regionie.

Niezapomniane przeżycia

Ostatecznie więc, wybierając się w każde góry, zarówno krajowe jak i zagraniczne warto posiadać odpowiednią mapę. Świetnym przykładem zza zachodniej granicy może być mapa kodowa Niemiec, w której znajdziemy wszelkie pomocne informacje na temat wędrówek górskich w tym kraju. To, czy wybierzemy spływ rzeką czy wycieczkę górską, zależy od naszych indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Zawsze jednak możemy liczyć na niezapomniane widoki i ciekawe przeżycia.

Autor
Kategorie Turystyka, Ciekawe miejsca