Wspinaczka na Gerlach - jak się przygotować?

Opublikowany

Wspinaczka na Gerlach nie dla każdego

Gerlach jest najwyższym szczytem Tatr. Przyciąga co roku wielu miłośników wspinaczki górskiej. Jednak nie jest to wyprawa, która będzie możliwa do odbycia dla każdego. Przede wszystkim wspinaczka na Gerlach ma swoje obwarowania narzucone przez stronę słowacką. Konieczne jest bowiem wejście na Gerlach z przewodnikiem. Takie obostrzenia nie wynikają z chęci utrudnienia życia turystom. Są podyktowane jedynie względami bezpieczeństwa. Wejście na ten szczyt jest wymagające i może być niebezpieczne nawet dla doświadczonych wspinaczy. Poza tym, trasa jest wymagająca kondycyjnie. Decydując się na taką wyprawę, należy się odpowiednio przygotować. Mapa Tatr, to zdecydowanie zbyt mało.

Jak się przygotować do wyprawy?

Pora roku ma ogromne znaczenie we wspinaczkach wysokogórskich. Chodzi tutaj nie tyle o samą porę roku, ale pogodę, która panuje w określonym czasie. Częste deszcze bądź porywisty wiatr mogą utrudniać lub uniemożliwiać wędrówki. Nie można też zapominać, że pogoda w Tatrach jest bardzo dynamiczna. Dlatego tak ważne jest, aby śledzić prognozy pogody. Każdy przewodnik na Gerlach bazuje na najbardziej przewidywalnych prognozach, planując wspinaczkę. Przygotowanie fizyczne jest niezbędne, by móc zdobyć Gerlach. Trasa jest wymagająca kondycyjnie, trzeba więc mieć świadomość swoich możliwości. Odpowiednio wcześniej warto rozpocząć treningi cardio oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i pleców. Wybierając się na Gerlach z przewodnikiem, nie można zapominać o odpowiednim wyposażeniu. Wygodne obuwie górskie, to podstawa. Bez tego nie ma nawet co myśleć o zdobywaniu wysokich szczytów. Warstwowa odzież termoaktywna wraz z okularami przeciwsłonecznymi, to kolejny element, którego nie można pominąć. Konieczne mogą być też raki, czekan i kask. W razie wątpliwości, przewodnik posłuży poradą, co zabrać ze sobą, a co będzie zbędne.

Zachowanie w górach

Wiele mówi się o nieodpowiedzialnych turystach, którzy nie respektują zasad panujących w górach. Ich ignorowanie często kończy się koniecznością interweniowania przez służy ratunkowe. Poza tym nie można zapominać, że Tatry są wyjątkowe pod względem przyrodniczym. Podczas wspinaczki nie można porzucać śmieci czy niszczyć roślinności. Wspinaczka na Gerlach jest wymagająca pod wieloma względami. Wymaga przygotowania sprzętowego i fizycznego, ale też mentalnego. Nawet najlepszy przewodnik na Gerlach nie będzie w stanie wprowadzić turystów na szczyt, kiedy oni sami nie będą mieli wystarczająco wiele samozaparcia. W związku z tym, dobrym pomysłem jest potrenowanie w niższych partiach gór oraz nabranie pewności siebie w poruszaniu się w trudnym terenie. Tylko wszechstronne przygotowanie pozwoli zakończyć wyprawę sukcesem.

Autor
Kategorie Turystyka, Ciekawe miejsca